برج روشنایی

برج های روشنایی را به نام های برج نوری یا دکل نوری نیز می شناسند.
برج روشنایی یک سازه فلزی بسیار مرتفع است که مجهز پروژکتورهای قدرتمند است، اين پايه ها برای روشنايی فضاهای وسيع مانند فضاهای سبز، بوستان ها، ميدان های شهری، بزرگراه ها، پل ها و محوطه بيمارستان ها و کارخانه ها به کار می روند. در شرکت پروفیل مهیار سپاهان این سازه را در ارتفاع 11 تا 32 متر بسته به نوع انتخاب کارفرما تولید می شود.

که به صورت موتور دار و بدون موتور با سبد متحرک و ثابت تولید می شوند.

بعد از معرفی انواع برج های روشنایی متوجه میشیم در کاربرد این برج ها برعکس پایه های روشنایی مناسب مکان هایی که طول زیاد و عرض کم دارند نیستند.

انواع برج نوری ؟

1)  برج نوری ثابت
2) برج نوری متحرک
3) برج نوری استادیومی

برج نوری ثابت

این نوع ساده ترین و به دلیل قیمت ارزان تر نسبت به سایر نوع ها رایج ترین نوع برج نوری می باشد که به دلیل ثابت بودن هد یا سبد پروژکتور در بالای برج عملیات تعمیر، سرویس و نگهداری پروژکتور ها در بالا برج انجام می شود.

این نوع برج ها در دو مدل نردبان دار و بدون نردبان تولید می گردد که در مدل نردبان دار از نردبان مخصوص که شامل حفاظ است برای دسترسی به هد استفاده می شود ولی در مدل بدون نردبان باید از بالابر استفاده شود که مناسب اماکنیست که دارای بالابر می باشند.

جنس بدنه این نوع پایه از فولاد ST-37 استفاده می شود که مقاوت بالایی دارد و جهت جلوگیری از فرسایش از گالوانیزه گرم جهت پوشش استفاده می شود.

یکی از روش های گالوانیزاسیون گالوانیزه گرم است که برای جلوگیری از آسیب و خوردگی محیطی انجام می شود، در این روش قطعه فولادی یا چدنی در وان روی ذوب شده با دمای بالا 460 درجه قرار می گیرد و پس از طی مراحی روکشی مقاوم نسبت به زنگ زدگی روی قطعه ایجاد می شود.

برج روشنایی ثابت بیشتر در میادین شهری، فضای سبز ها، مجتمع های بزرگ و … در اتفاع های 6 الی 50 متر استفاده می شود.

اگر قصد تهیه یک برج روشنایی دارید ابتدا باید شرایط جوی و میزان نوری که لازم دارید محاسبه شود که به همین نسبت تعداد پروژکتور ها ، وزن آنها و ارتفاعی که باید در آنجا قرار گیرند نیز مشخص می شود و پیشنهاد ما این است که قبل از خرید از متخصصین ما مشاوره بگیرید.

برج روشنایی
برج روشنایی

برج نوری متحرک

برج روشنایی متحرک همانطور که از نامش پیداست دارای هد یا سبد متحرک می باشد که جهت ساده عملیات تعمیر و نگهداری پروژکتور سبد نگهدارنده پروژکتور در محور عمودی سازه بالا و پایین می شود و ایمنی این سبد توسط قفل ویژه ای به نام پاراشوت تامین می شود که چنانچه سیم بکسل در هنگام بالا پایین آمدن دچار پارگی شود، این قفل از سقوط سبد جلوگیری می کند که بخاطر مکانیزم این نوع قفل ها از پارگی سیم هم جلوگیری می شود.

قابل حمل بودن و سهولت استفاده آن به تجهیزات روشنایی معمولی کمک می کند و در طیف گسترده ای از کاربرد ها و خدمات مانند: سایت های ساختمانی، تعمیرات راه آهن و خودرو، راه حل روشنایی فرودگاه ها، استادیوم ها و عملیات جستجو و نجات استفاده می شود. 

دکل نوری سبد متحرک در دو مدل دستی و برقی تولید می شوند.

برج نوری متحرک دستی :

در این سازه هد نگهدارنده توسط هندل (وینچ) در پایین برج بوسیله دست هدایت می شود که به همین دلیل مناسب سازه هایی می باشد که ارتفاع پایه کمتر از 12 متر است.

و به دلیل حذف موتور طبیعتا قیمت این محصول کمتر از نوع برقیش می باشد.

برج نوری متحرک برقی :

در این سازه هد نگهدارنده پروژکتور توسط الکتروموتور و گیربکس توسط سیم بکسل های ضحیم هدایت می شود.

سبد این برج به وسیله جعبه فرمان که در پایین برج قرار دارد هدایت می شود.

با توجه به تعداد پروژکتور و وزن سبد و توان و ظرفیت موتور این سازه مناسب پایه هایی به ارتفاع 12 الی 32 متر می باشد.

برج استادیومی

برج نوری استادیومی برای روشنایی محوطه های بزرگ که نیاز به نور متمرکز دارند و به دلیل استفاده بیشتر این سازه ها در استادیوم های ورزشی عموما این سازه ها را به برج روشنایی استادیومی می شناسیم.stadium-lightsدر استادیوم های ورزشی با توجه نوع کاربری و مساحت ورزشگاه و تعدادی که برای تماشاچیان در نظر گرفته شده با محاسبه دقیق و مهندسی سبد پروژکتور و پروژکتور ها به نحوی محاسبه و تعیین می گردند که موجب نور یکنواخت و بدون سایه شود.سبد این برج ها نیز می تواند ثابت یا متحرک باشد .در برج های استادیومی پروژکتور ها بر خلاف برج های تلسکوپی که به صورت دایره ای قرار می گیرند، در یک سمت بسته و تنظیم می شوند که موجب هدایت مترکز نور و استفاده بهینه از نور می شود.پایه برج های استادیومی معمولا به دلیل ارتفاع زیاد این سازه ها که بین 12 الی 70 متر است، به صورت تکه های 6 متری طراحی و ساخته می شود و پس از انتقال در محل نصب به هم متصل و جوشکاری می شود.

طرح های شرکت مهیار پروفیل سپاهان دقیق و قابل اعتماد می باشد. برج های روشنایی میهیار پروفیل سپاهان به دلیل سبک بودن و استحکام مطابق با دستورالعمل های متناسب با محیط و اقلیم می باشند. مهیار پروفیل سپاهان محصولات متنوعی دارد که یکی از آنها برج های روشنایی می باشد.

چرا باید با ما همکاری کنید؟

شرکت مهیار پروفیل سپاهان مطابقت محصولات خود را با استانداردهای اروپایی کسب کرده است.

حجم زیاد صادرات محصولات این شرکت به کشورهای عراق، ترکمنستان و.... نشان دهنده کیفیت بالای محصولات این گروه صنعتی در مقایسه باسایر شرکت های رقیب می باشد.

  • استفاده ازدانش فنی به روز
  • آمار تستهای کیفی محصولات در بالاترین سطح ممکن
  • پیش بینی ، درک و برآوردن انتظارات و نیازهای مشتریان
tarahi saze

سئوالات متداول

قیمت دکل نوری به عواملی مانند ارتفاع سازه، جنس بدنه پایه، تعداد پروژکتور بکارگرفته، ثابت یا متحرک بودن سبد پروژکتور، دستی یا برقی بودن و…. بستگی دارد، که با توجه به موارد گفته شده پیشنهاد ما این است که با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید و ضمن مشاوره رایگان از قیمت های محصولات نیز مطلع شوید.

عمر سازه با توجه به شرایط آب و هوایی محلی که قرار است از آن استفاده شود مانند رطوبت یا شرایط هوای بسیار گرم متفاوت می باشد، با این حال کلیه محصولات شرکت مهیار پروفیل سپاهان دارای گارانتی می باشند.

اصلی ترین تفاوت این دو سازه در ارتفاع پایه و تعداد پروژکتور می باشد که با توجه به همین موارد کاربری های متفاوتی پیدا می کنند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

×