pipes galvanize

لوله گالوانیزه، یکی از پرمصرف ترین لوله ها در صنعت است. این نوع پایپ از فلزاتی ساخته شده که در برابر خوردگی، آسیب پذیرند. به همین دلیل در زمان تولید، بر روی آن ها پوششی از یک فلز دیگر، قرار می گیرد که در برابر خوردگی، مقاوم است. در واقع با این پوشش، از پایپ فلزی در برابر خوردگی، محافظت می شود که این عملیات از طریق گالوانیزاسیون انجام می گیرد. به همین دلیل به این ابزار، لوله گالوانیزه گفته می شود. 

بنابراین می توان گفت همان پایپ فولادی است که سطح آن با یک لایه فلزی که عموما روی و آهن است پوشیده می شود تا در برابر خوردگی، مقاوم باشد. افزایش مقاومت این مدل پایپ در برابر خوردگی و مواد معدنی، سبب افزایش طول عمر آن می شود. این ویژگی ها سبب شدند از این پایپ به عنوان رایج ترین لوله انتقال آب استفاده شود. پایپ های گالوانیزه بر اساس جنس به دو دسته گالوانیزه فولادی و آهنی تقسیم می شوند.

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه آهنی

یکی از جالب ترین شاخصه های این لوله، تشخیص آن بر اساس رنگ است. رنگ این ابزار، خاکستری و تیره است و معمولا خریداران، آن را از طریق رنگ، شناسایی و خرید می کنند. این پایپ را از آهن سفید نورد شده، تولید می کنند و شامل دو نوع سبک و متوسط می باشد. از دیگر ویژگی های این مدل پایپ، درزهای آن است که از طریق دستگاه های درزجوش به هم وصل شده می شوند. به همین دلیل به این مدل پایپ، لوله های درزدار مارپیچ می گویند.

لوله گالوانیزه فولادی 

این نوع پایپ گالوانیزه را از فولاد نرم، تولید می کنند. به این صورت که ابتدا آن را از قالب و با فشار عبور می دهند و سپس آن را در وان آبکاری روی ‌اندود یا همان گالوانیزه، قرار می دهند تا مقاومت آن در برابر عوامل خوردگی فلز، افزایش یابد. این پایپ نیز به مانند پایپ آهنی، درزدار است. با این تفاوت که براق تر و سبک وزن تر نوع آهنی است. البته مقاومت این پایپ در مقابل اسیدها کمتر از پایپ آهنی است.  

لوله گالوانیزه

ویژگی های لوله گالوانیزه

با توجه به اینکه این پایپ را هم از فولاد و هم فلز، تولید می کنند بهترین گزینه برای انتقال آب، مواد شیمیایی و پسماندها بشمار می رود. این پایپ از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که عبارتند از:

 • در صورتی که این ابزار را از ورق های گرم نوردیده و با جوش دادن درزها تولید کنند یک لوله درزدار مارپیچ، تولید می شود.
 • طول این لوله ها معمولا 6 متر و قطر آن ها بین 1 تا 8 اینچ است.
 • متریال اولیه برای تولید این پایپ ها آهن سفید نورد یا فولاد نرم می باشد.
 • مقاومت این ابزار در مقایسه با مدل آهنی، کمتر است.
 • به دلیل عملیات گالوانیزاسیون مقاومت بالایی در برابر عوامل خوردگی دارد و لذا عمر آن در قیاس با سایر مدل های مشابه، بیشتر است. معمولا عمر مفید این پایپ را 50 سال تخمین زده اند.
 • ساختار یکپارچه از دیگر ویژگی های پایپ گالوانیزه است که سبب شده، استحکام و مقاومت آن در برابر ضربه، افزایش یابد.
 • در ابتدا و قبل از نصب، رنگ این مدل پایپ، براق است. اما بعد از مدتی، کدر و فرسوده می شود.
 • امکان بازیافت استفاده دوباره از این نوع لوله از مهمترین ویژگی های این ابزار است که در کمتر لوله ای، مشاهده می شود. این ابزار را می توان در کوره های حرارتی، ذوب و محصولات جدیدی از آن، تولید کرد.

کاربرد های این نوع لوله

با توجه به مطالب بالا دریافتیم بهترین لوله برای انتقال آب و گاز، مدل های فلزی و فولادی هستند. از آنجایی که لوله های گالوانیزه را از ورق های فولادی و با رویه فلزی، تولید می کنند معمولا از آن برای انتقال سیالاتی چون گاز و آب و همچنین حرارت استفاده می شود. با توجه به این موضوع، از این نوع لوله در صنایع مختلفی استفاده می شود و کاربردهای متنوعی دارند که عبارتند از: 

 • به عنوان لوله انتقال آب و آبرسانی برای صنایع ساختمان سازی 
 • در زمینه سیستم های آبیاری 
 • تصفیه خانه ها 
 • سیستم های تهویه 

بطور کلی، این لوله ها بر اساس مصرف به انواع مختلفی مثل لوله انتقال آب ، لوله انتقال برق ، چاه آب، گلخانه، حصار، سازه گلخانه، قالیشویی، فنس و پایه فنس تقسیم می شود. 

لوله گالوانیزه
لوله گالوانیزه
لوله گالوانیزه

انواع بر اساس روش تولید

این ابزار را بر اساس روش ساخت نیز، دسته بندی می کنند که شامل نوع گرم و سرد می باشد. :

 • لوله گالوانیزه سرد: روش ساخت این نوع لوله به گونه ای است که سبب می شود سطح آن ها براق باشد. همچنین این ابزار دارای پوشش سطحی است. به گونه ای که اگر دچار خراش عمیق شود لایه های زیرین اکسید می شوند. از این رو، مقاومت و استحکام آن در مقایسه با سایر مدل ها کمتر است. مقاومت این نوع لوله، به حدی کم است که با کشیدن یک شی فلزی بر سطح آن، خراش و ضربه می بیند. این ویژگی ها سبب شدند معمولا از این روش ساخت گالوانیزه در صنایع خودروسازی، قطعه سازی، پیچ و مهره و صنایع بهداشتی استفاده شود.
 • لوله گالوانیزه گرم: روش ساخت این ابزار سبب شده مقاومت آن در قیاس با نوع سرد، بسیار بیشتر باشد. به گونه ای که عمر مفید آن بین 25 تا 30 سال است. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به رنگ طوسی مات و کدر، سطح صاف و یکنواخت و ضخامت گالوانیزه ۴۰ تا ۱۲۰ میکرون اشاره کرد. با توجه به این ویژگی ها از این روش ساخت در لوله های آهنی استفاده می شود که معمولا در محیط های باز و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربردهای این روش می توان به دکل های مخابراتی، دکل های برق فشار قوی، تیر برق ها و گاردریل جاده ای اشاره کرد.

در مقاله مقایسه لوله گالوانیزه گرم و سرد به طور کامل به بررسی این دو روش ساخت پرداخته شده است.

قیمت انواع لوله گالوانیزه

قیمت این ابزار با توجه به جنس، روش ساخت و نوع کاربرد، متغیر است. علاوه بر این، عواملی مثل وزن، متراژ، سایز قطر داخلی و ضخامت نیز بر قیمت این محصول تاثیر می گذارند. یکی دیگر از ویژگی های این محصول این است که بر اساس وزن، به 3 نوع سبک، متوسط و سنگین، تقسیم می شود. بنابراین علاوه بر جنس و اندازه قطر داخلی، وزن نیز بر قیمت نهایی این محصول، تاثیر می گذارد. به طور کلی انواع عوامل موثر بر قیمت این ابزار عبارتند از:

اندازه قطر داخلیضخامتوزن هر شاخه 6 متری
قوطی 60*60 اینچ2 اینچ6/24
قوطی 70*70 اینچ2 اینچ28
قوطی 70*70 اینچ2/20 اینچ29
قوطی 60*60 اینچ2 اینچ6/24
قوطی 60*60 اینچ2 اینچ6/24
قوطی 60*60 اینچ2 اینچ6/24

چرا باید با ما همکاری کنید؟

 • بیش از 30 سال تجربه
 • ظرفیت اسمی ۲۵۰ هزارتن
 • استفاده از بهترین آلیاژ فولاد با گرید API-X80
 • گسترش و حضور مستمر در بازارهای داخلی و خارجی
 • آمار تست های کیفی محصولات در بالاترین سطح ممکن
video-logo

سئوالات متداول

نوعی لوله فولادی و فلزی است که به دلیل انجام عملیات گالوانیزاسیون بر روی آن، در برابر انواع عوامل خوردگی، مقاوم است و به همین سبب، طول عمر بالایی دارد.

این لوله ها را بر اساس فاکتورهای مختلفی مثل جنس و روش ساخت تقسیم بندی می کنند. به این صورت که انواع لوله گالوانیزه بر اساس جنس شامل نوع آهنی و فولادی و بر اساس روش ساخت شامل دو نوع گرم و سرد می باشد.

قیمت این ابزار با توجه به جنس، روش ساخت و نوع کاربرد، متغیر است. علاوه بر این، عواملی مثل وزن، متراژ، سایز قطر داخلی و ضخامت نیز بر قیمت این محصول تاثیر می گذارند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

×